października 11, 2017

MŁODZI CYFROWI

Dzieci i młodzież nadużywają telefonów komórkowych i tabletów – to fakt. W związku z tym w naszej szkole zorganizowano prelekcję dla uczniów klas 5-7 oraz młodzieży gimnazjalnej.  

Podczas spotkania zostało scharakteryzowane zjawisko fonoholizmu, czyli nałogowego korzystania z „komórek”. Dzieci i młodzież obejrzały filmiki:
                                                                          kampania
                                                       „Wyloguj się do życia” filmik
                                                               „Zanim będzie za późno”.

Nasza szkoła zaproponowała uczniom następujące zasady dotyczące korzystania ze smartfonów
i innych urządzeń cyfrowych na terenie szkoły. Do najważniejszych z nich należą: zakaz korzystania z tego typu urządzeń podczas lekcji, wyciszanie lub wyłączenie telefonu w czasie jej trwania oraz możliwość korzystania z urządzeń cyfrowych od trzeciej przerwy obiadowej (od 13.40).

Nasza szkoła włączyła się do projektu „Młodzi cyfrowi 2017/2018”, prowadzonego przez Fundację DBAM O MÓJ Z@SIĘG z siedzibą w Gdańsku. Jest to bezpłatny projekt naukowo-badawczy, który stanowi kontynuację badań prowadzonych w latach 2015-2016. Badania te dotyczyły problemu nałogowego korzystania ze smartfonów przez młodzież szkolną w Polsce. Szczegółowe raporty
z badań dostępne są na stronie http://dbamomojzasieg.com/pobierz-raport/.

Wyniki dotychczas zrealizowanych przez Fundację badań są podstawą do dalszych działań edukacyjnych, które wspierane są między innymi przez Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Komisję Episkopatu Polski. Podczas trwania projektu naukowo-badawczego chcemy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań: w jaki sposób młodzież szkolna korzysta z mediów cyfrowych, w szczególności ze smartfonów oraz portali społecznościowych, jakie cyber-zagrożenia stają się udziałem młodych osób, jaki jest kształt, jaka jest jakość relacji w rodzinie osób biorących udział w badaniu, jak młodzi ludzie oceniają swoje zadowolenie z życia, jak bardzo są szczęśliwi, jaką mają wolę do życia, jaki mają wpływ na dziejące się wydarzenia.

UDZIAŁ W BADANIU BĘDZIE MÓGŁ WZIĄĆ UCZEŃ, KTÓRY UCZĘSZCZA PRZYNAJMNIEJ DO KLASY SIÓDMEJ. Więcej informacji o projekcie znajdą państwo na stronie: http://dbamomojzasieg.com/mlodzi-cyfrowi/  w zakładce Projekty 2017/2018.


Przygotowaniem prelekcji zajęli się: s.Tarsycja, Katarzyna Rodzaj-Kubić oraz Krzysztof Radecki.Copyright © 2017 sp2 , Cieszyn