października 28, 2016

NADANIE CERTYFIKATU ŚLĄSKIEJ SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE

NADANIE CERTYFIKATU ŚLĄSKIEJ SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE


28 października 2016 r. nasza placówka została przyjęta do grupy Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Podczas wyjątkowej uroczystości szkole został nadany certyfikat świadczący o spełnieniu warunków koniecznych do jego zdobycia. Program artystyczny tego wyjątkowego wydarzenia przygotowali: Pani Aleksandra Melcher-Maślińska oraz Pan Roman Sudlitz.





Wszechstronny, zdrowy rozwój dziecka zawsze był priorytetem w naszej placówce. W roku szkolnym 2013/2014 pojawiła się koncepcja wdrożenia programu promocji zdrowia. W tym celu został specjalnie powołany Szkolny Zespół Promocji Zdrowia w składzie: pani Agnieszka Pelar – Jankowska (koordynator), pani Teresa Sztefka, pani Barbara Bejma oraz pani Agnieszka Hanzel.

        Zespół rozpoczął współpracę z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno- Edukacyjnym „Metis” w Katowicach, aby podjąć działania w kierunku realizacji projektu Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie.




Nasza szkoła kolejno realizowała kryteria przynależności:

1.      Okres przygotowawczy – w tym czasie m.in :
  - szkoła została zgłoszona do projektu
  - powołany zespół nauczycieli uczestniczył w szkoleniach organizowanych w ośrodku „Metis” w Katowicach,
  - została dokonana diagnoza potrzeb społeczności szkolnej
  - w oparciu o wyniki badań powstał „Program promocji zdrowia w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie, na lata 2014-2017” w wyróżnionych trzech modułach.

2.      Okres kandydacki – w tym czasie m.in. :
- złożono deklarację o gotowości przystąpienia społeczności szkolnej do projektu Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie,
- realizowano przygotowany Program w oparciu o harmonogram działań
- powołany zespół nauczycieli uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez  ośrodek „Metis” w Katowicach


3.      Po upływie okresu przygotowawczego i kandydackiego został przygotowany raport z realizacji działań zawartych w Programie.

      Sprawozdanie zostało przyjęte i pozytywnie zaopiniowane przez wojewódzkiego koordynatora i zespół koordynujący projekt.

Sprawozdania:

















października 25, 2016

Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU

Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU


Młodzi piłkarze z klas drugich i trzecich rywalizowali 25 października 2016 roku w XVII edycji turnieju piłkarskiego "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".

W grupie chłopców do lat 12 triumfowała reprezentacja Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach, która w finale pokonała Szkołę Podstawową w Dębowcu 9:1.
W kategorii do lat 10 najlepszy okazał się KP Lukam Skoczów. W finale piłkarze ze Skoczowa ograli SP Zebrzydowice 5:0.
Z kolei w finale kategorii do lat 8 UKS APN Góral Istebna.  Było dużo gry i dobra zabawa. Dziękujemy młodym piłkarzom za zaangażowanie... i ciekawe pytania :) 


W Turnieju o Puchar Tymbarku rywalizowali chłopcy i dziewczęta klas V i IV U12. Reprezentanci "dwójki" zajęli 3 miejsce. Ale nie wynik był dziś najważniejszy. Jak widać na zdjęciach warunki odgrywały najważniejszą rolę. Błoto zamiast trawy i ślizgawka "umilały" nam dzisiejsze rozgrywki. Ogrooooomne dzięki dla zawodników za poświęcenie. Brawo Wy













października 25, 2016

MISTRZOSTWA REJONOWE W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

MISTRZOSTWA REJONOWE W SZTAFETOWYCH BIEGACH PRZEŁAJOWYCH


W dniu 25.10.2016 nasi sportowcy startowali w sztafetowych biegach w Łące o miano najlepszych w naszym rejonie. W kategorii dziewcząt zajęliśmy bardzo dobre II miejsce, w składzie: Bajda Dominika,Krzywoń Łucja, Rymanowska Maja, Niedziołka Julia,Kuziw Anna,Tokarczyk Weronika oraz Kądziałka Gabriela. Natomiast nasi chłopcy zakończyli zawody na dobrym, V miejscu, w składzie: Hankus Marek,Bieniek Marcel,Holisz Maksymilian,Czepczar Filip,Gęborski Oliwier,Bieniek Kacper i Kulinowski Hubert. Wszystkim naszym uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych zawodach sportowych.



W dniu 18.10.2016r. w Chybiu odbyły się mistrzostwa Szkół Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych. Pierwsze wystartowały nasze dziewczyny i okazały się bezkonkurencyjne zajmując I miejsce i broniąc tytułu z zeszłego roku. Wystąpiły w składzie: Dominika Bajda,Krzywoń Łucja,Rymanowska Maja,Kuziw Anna,Kądziałka Gabriela,Tokarczyk Weronika i Niedziołka Julia.




W następnej kolejności na start ruszyli nasi chłopcy i po bardzo zaciętej rywalizacji wywalczyli bardzo dobre II miejsce. W składzie: Hankus Marek,Bieniek Kacper,Holisz Maksymilian,Gęborski Oliwier,Czepczar Filip,Bieniek Marcel oraz Kulinowski Hubert,Królak Szymon. Gratulacje!!!!


października 18, 2016

"W DWÓJCE - PAMIĘTAJĄ O BOHATERACH PODZIEMIA"

"W DWÓJCE - PAMIĘTAJĄ O BOHATERACH PODZIEMIA"


Dnia 18 października br. w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie odbyło się niezwykłe spotkanie – spotkanie
z historią. Członkowie Regionalnego Koła Naukowego „Dl@ jutra” wraz z panem Krzysztofem Neściorem, przedstawicielem Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie, zorganizowali niecodzienną lekcję historii dla swoich kolegów z klas VI, pt. „Siatka Armii Krajowej - Stragan”.



Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Szkoły Pani Renata Chamera-Wójcik witając przybyłych na niezwykłą lekcję: Pana Dyrektora CUW Pawła Szajora, Przewodniczącego Rady Powiatu Ludwika Kuboszka, Dyrektora Książnicy Cieszyńskiej Krzysztofa Szeląga, Przewodniczącego Rady Rodziców Krzysztofa Heroka oraz harcmistrza Tomasza Głaska i pana Krzysztofa Neściora, przedstawiciela Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.



Prelekcję dotyczącą tematyki wystawy dla młodzieży poprowadził mgr Wojciech Święs - pracownik naukowy Książnicy Cieszyńskiej. Tematem wystawy „Stragan” jest wiedeńska grupa terenowa siatki szpiegowskiej Armii Krajowej o takim właśnie kryptonimie, większość agentów, której stanowiły osoby pochodzące ze Śląska Cieszyńskiego (przede wszystkim z Zaolzia). Wykraczająca zasięgiem swojej działalności daleko poza Austrię grupa zajmowała się głównie infiltracją przemysłu niemieckiego okupanta, zdobywając informacje nieraz ogromnej wagi. Przekazała m.in. dokładne dane na temat tajnego ośrodka badawczego w Peenemünde na wyspie Uznam, gdzie testowano rakiety dalekiego zasięgu V-1 i V-2 – broń, która mogła przechylić szalę zwycięstwa w wojnie na stronę III Rzeszy. Dzięki informacjom zdobytym przez polski wywiad, baza została zbombardowana przez lotnictwo brytyjskie, a wprowadzenie do masowej produkcji tej niebezpiecznej broni znacząco się opóźniło, co miało duże znaczenie w kontekście działań wojennych. Siatka została zdekonspirowana i całkowicie rozbita w kwietniu 1943 roku. Aresztowano wówczas ok. 100 osób należących do „Straganu“ i dziesiątki innych podejrzanych o kontakty z grupą. Spośród nich życie straciło kilkudziesięciu agentów. Kierownictwo siatki zostało zamordowane strzałami w potylicę w Stein 15 kwietnia 1945 roku, w czasie, gdy radzieckie wojska kończyły już zajmować Wiedeń, a co do ostatecznego wyniku wojny nikt już nie miał najmniejszych wątpliwości.



Po krótkim wprowadzeniu i zapoznaniu uczniów z tematyką wystawy i prelekcji młodzież mogła obejrzeć film dokumentalny „Bohaterowie ze Stein” („Die Helden von Stein”), traktujący m.in. o losach wiedeńskiej komórki wywiadu Armii Krajowej „Stragan” o kryptonimie WO-1 Południe, w skład, której wchodziło wielu mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

Zarówno sposób przedstawienia wydarzeń jak i sam film wzbudziły zainteresowanie zebranych słuchaczy – uczniów i nauczycieli.



Druga część spotkania spotkała się z równie żywym odbiorem. Młodzież z ciekawością oglądała wystawę. Na ekspozycję składały się cztery plansze, na których przedstawiono historię siatki wraz z jej tragicznym zakończeniem, przybliżono sylwetki sześciu postaci (w tym kierownika grupy Jana Mrózka z Wędryni oraz jego zastępcę Władysława Gojniczka z Łyżbic), poruszono kwestię upamiętnienia bohaterów, a także zaprezentowano reprodukcje kilku wyjątkowo cennych pamiątek ze zbiorów rodzin – poruszającego więziennego grypsu Władysława Gojniczka, w którym prosi on najbliższych o przesłanie trucizny; miniaturowej laurki wysłanej z więzienia przez Władysława Babińskiego do narzeczonej Hildy w Cieszynie czy więziennego sztambucha tego ostatniego, gdzie wpisało się kilku jego towarzyszy niedoli, którzy wkrótce mieli pożegnać się z życiem. Część prezentowanych na planszach materiałów jest prezentowana publicznie po raz pierwszy.



Nasza szkoła jest pierwszą placówką w powiecie goszczącą wystawę. Powstała ona z okazji cieszyńskiej premiery filmu dokumentalnego „Die Helden von Stein” (Bohaterowie ze Steinu) i ściśle koresponduje z tym obrazem. Pierwszy cieszyński pokaz dokumentu miał miejsce 9 lipca tego roku w ramach Festiwalu Filmowego „Wakacyjne Kadry”. Wystawa przez kilka tygodni gościła wówczas na cieszyńskim Rynku. Autorem wystawy jest pracownik Książnicy Cieszyńskiej Wojciech Święs.

 „ Żywa lekcja historii” spotkała się z dużym uznaniem, gdyż uczy trudnej historii naszego regionu w tak interesujący i niekonwencjonalny sposób.

Zachęcamy inne placówki oświatowe do skorzystania i zapoznania z wystawą, kontaktując się z koordynującym przedsięwzięcie Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie.

W imieniu uczniów, dyrekcji oraz organizatora spotkania i opiekuna Regionalnego Koła „Dl@ jutra”, p. Agaty Granda, serdecznie dziękujemy p. Wojciechowi Święs oraz p. Krzysztofowi Neściorowi.










Reportaż ze spotkania można obejrzeć na stronach:






października 15, 2016

UDZIAŁ W DNIU EDUKACJI OBRONNEJ ZORGANIZOWANYM PRZY "GARNIZONIE" NA MAŁEJ ŁĄCE

UDZIAŁ W DNIU EDUKACJI OBRONNEJ ZORGANIZOWANYM PRZY "GARNIZONIE" NA MAŁEJ ŁĄCE


15 października 2016 roku grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w Dniu Edukacji Obronnej zorganizowanym przy „Garnizonie” na Małej Łące w Cieszynie.

Dzieci miały okazję zobaczyć prezentację sprzętu: wojskowego, 18 Batalionu Powietrznodesantowego, C.K.O.N. Obejrzały także wystawę tematyczną poświęconą wojskowości, a także pokaz modeli pojazdów RC. Wielką atrakcją było strzelanie z łuku oraz wejście do wnętrza czołgu.

Nie zabrakło także smacznej grochówki wojskowej.

Wyjście było możliwe dzięki inicjatywie wiceprzewodniczącego Rady Rodziców - Krzysztofa Neściora, który – wraz z nauczycielami: Katarzyną Małysą i Aleksandrą Melcher-Maślińską – towarzyszył uczniom w tej niecodziennej lekcji.










Copyright © 2017 sp2 , Cieszyn